Tasov

Obec Tasov se rozprostírá na západním okraji mikroregionu Horňácko, historicky pak na samém rozhraní s Dolňáckem. Zastavěné území obce je téměř spojeno s obcí Hroznová Lhota. Od nejbližšího města, Veselí nad Moravou, ho dělí pouhých 5 km severozápadním směrem, příp. západně 8 km od Strážnice. V roce 2014 v obci žilo 546 obyvatel. Tasov je původem vinařská a ovocnářská obec, a i proto si dnes stále zachovává výrazně zemědělský charakter (86 % zemědělské půdy).

Nejstarší zmínky o obci pocházejí již z roku 1217. Vedla tudy historická cesta z Čech do Uher, v historických mapách značená příznačně „Porta Tasi“. V 16. století byl v Tasově vystavěn kostelík jednoty bratrské, avšak již v roce 1654 byl zbořen a využit jako stavební materiál pro kostel v sousední Hroznové Lhotě. Mezi cenné dochované stavby se řadí jeden z posledních domů s malovaným žudrem, což je památka lidové architektury z konce 18. století. Dále se zde nachází kaple sv. Václava z roku 1928, která byla postavena z darů amerických rodáků.

V obci panuje čilý spolkový život především díky Sboru dobrovolných hasičů, Tělovýchovné jednotě, Mysliveckému sdružení Rošťovica či Českému zahrádkářskému svazu. Vedle tradičních kulturních akcí, jakými jsou Václavské hody či plesy, se v Tasově (v prostoru střeleckého areálu) odehrává festival Beseda u bigbítu. Tato každoroční akce láká masy návštěvníků již od roku 1999 na bohatý hudební i obecně kulturní program spojený s mottem festivalu: „kultura z jiného světa“. Na stejném místě se též již tradičně odehrává další festival Tasovské rockování.

obec Tasov

Obec Tasov
Tasov 89
696 63 Hroznová Lhota
obec.tasov@seznam.cz
+420 518 327 336
www.tasov-ho.cz